7 Çakra ve Açıklamaları
Şubat 22, 2019

KİŞİSEL GELİŞİMİN HAYATIMIZDAKİ ETKİSİ NELERDİR?

Öncelikle kişinin kendisini kolaylıkla ifade edebilmesi çok önemlidir. Eğer kendimizi ifade edemezsek hayatımızın birçok noktasında kilitleniriz. Bu şekildeki bir yaşam psikolojik sıkıntılara neden olmaya başlar. Kişisel gelişim eğitimleri veya kitapları bize birçok açıdan avantaj sağlar. Bugün toplumumuzda görüyoruz ki maalesef ani öfke patlamaları, tahammülsüzlük ve buna benzer birçok sıkıntı yaşanmaktadır. Genellikle öfkelendiğimizde ya da sinirlendiğimizde sadece hatayı karşı tarafta ararız ve birbirimizi dinlemek çok zor gelir. Hatayı karşı tarafta aramak yerine sakin bir şekilde düşünüp o an yaşanan konuşma ya da kavganın neden çıktığıyla ilgili biraz olsun düşünürsek aslında hiçbir şeyin tartışmaya dönüştürülecek kadar büyük bir olay olmadığı kabullenilecektir. Bizler bazen düşünmeden hareket ederek hayatımızı çıkmaza sokarız.

Kişisel gelişim eğitimlerinin hayatınızın her alanında etkisi olacaktır. Kendinizi bulmak istek ve arzularınızı kolaylıkla dile getirebilmek, kendinizi daha iyi ifade etmenizde yani iletişiminizde oldukça büyük katkılar sunacaktır. Hayatta her zaman her şeyi bilmek zorunda değiliz fakat kendimizi geliştirmek ve değiştirmek zorundayız. Mükemmel olamayız fakat iyi olabiliriz. Kendimizle ve sorunlarımızla yüzleşebiliriz. Kendimizi geliştirmek için üniversite bitirmiş veya yüksek lisans yapmış olmamız gerekmiyor. Bir ilkokul mezunu da kendisini geliştirebilir hatta kişisel gelişim eğitimi dahi alabilir. Önemli olan burada kişinin kendi hayatı ile ilgili kararları verebiliyor olmasıdır.

Kişisel gelişim aslında bizi biz yapandır. Kim olduğumuzu ve ne olduğumuzu bilmemiz kadar önemli bir kavram yoktur. Kendinizi geliştirmekten asla kaçınmayın. Duygularınız sizi yönetmesin aksine siz duygularınızı yönetin. Kendinize ne olduğunuzu kim olduğunuzu ve hayattan ne beklediğinizi mutlaka sorun. Bu soruları kendinize sorduğunuzda ve farkındalığınızı artıracak cevaplar almaya başladığınızda var olmak duygusunu yaşamaya başlarsınız. Kendinizi geliştirmekten asla korkmayın sizi ateşe atan sizi hayattan ve bütün güzel duygulardan soyutlayan tek şey kendinizden vazgeçmenizdir. Ben buyum ne yapabilirim ki demeyin, düşüncelerinizi sabit bir çemberin içine hapsetmeyin. Kendinizden ve yapabileceklerinizden asla vazgeçmeyin. Düşünün, okuyun, araştırın ve en önemlisi var olduğunuzu hiçbir zaman unutmayın. Yazar Muhammed Bozdağ’ın (Düşün ve Başar )kitabında yazdığı gibi; Faydalı meşguliyet yaşamaktır, koşmaktır, üretmektir, sevinmektir, sevilmektir.